Počet výsledků: 28

Otevřít filtraci

Kognitivně behaviorální terapie je druh psychoterapie, který klade důraz na rozpoznání naučených vzorců chování (kognitivní část) a změnu těchto vzorců (behaviorální část). Využití nachází především u úzkostných a depresivních poruch. Viz také kognitivní, behaviorální, terapie.

Behaviorální terapie je metoda používaná k léčbě duševních poruch a onemocnění. Tato metoda předpokládá, že poruchy chování jsou naučené reakce, proto je možné, aby se je člověk přeučil. Jejím cílem je odstranit nežádoucí chování a nahradit jej jiným chováním, kterému se však člověk musí postupně a vědomě naučit. Například pacientovi, který má panickou hrůzu z pavouků, terapeut nejprve ukáže z dálky fotografii pavouka v časopise, v další fázi si pacient fotografie pavouků prohlíží sám apod., až je nakonec schopen přiblížit se ke skutečnému pavoukovi, aniž by zpanikařil. Odvozené přídavné jméno je behaviorálně terapeutický. Viz také behaviorální, terapie.

Asistent behaviorálního analytika pracuje pod odborným dohledem behaviorálního analytika v různých zdravotnických zařízeních ambulantního i lůžkového charakteru zaměřených na poskytování zdravotní a rehabilitační péče osobám s neurovývojovými poruchami. Práce asistenta behaviorálního analytika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také behaviorální.

Behaviorální analytik pracuje v různých zdravotnických zařízeních ambulantního i lůžkového charakteru zaměřených na poskytování zdravotní a rehabilitační péče osobám s neurovývojovými poruchami. Práce behaviorálního analytika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také behaviorální.

Kognitivní znamená „rozpoznávací“, popř. „týkající se myšlení a vnímání“. Tento výraz je odvozen od slova kognice. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kognitivní, kognitivně apod.

Kognitivní porucha je porucha kognitivních funkcí, tzn. efektivního myšlení. Kognitivní porucha může být: krátkodobá – může se objevit v prakticky jakémkoli věku, například po předávkování drogami nebo po požití alkoholu, při sepsi nebo po těžkém úrazu hlavy; trvalá – odborně označovaná jako mírná kognitivní porucha, typicky ve vyšším věku, zejména pokud jsou přítomny cévní rizikové faktory. Viz také kognitivní, porucha, mírná kognitivní porucha.

Mírná kognitivní porucha neboli MCI (zkratka pochází z anglického názvu mild cognitive impairment) je stav, kdy člověk má mírné potíže s kognitivními funkcemi, jako je např. paměť nebo myšlení. U člověka s MCI jsou tyto obtíže větší, než by se u zdravého člověka jeho věku běžně očekávalo. Příznaky však nejsou natolik závažné, aby významně zasahovaly do každodenního života, a proto nejsou považovány za demenci. Odhaduje se, že mírnou kognitivní poruchou trpí 5 až 20 % osob starších 65 let (odhady se u různých autorů liší). Ačkoli se nejedná o typ demence, je u osob s MCI o něco vyšší pravděpodobnost, že se u nich demence vyvine. Viz také kognitivní, porucha, kognitivní porucha.

Kognitivní rehabilitace je forma rehabilitace, která se zaměřuje na aktivizaci kognitivních funkcí – např. paměti, pozornosti, jazyka, časové a prostorové orientace apod. Cvičení lze provádět individuálně nebo ve skupinách, nejlépe pod vedením terapeuta (případně vyškolených členů rodiny, zejména jedná-li se o pacienta s demencí). U pacientů s mírnou až středně závažnou demencí některé studie poukazují na mírný přínos kognitivní rehabilitace pro kognitivní výkon a běžné denní činnosti. Viz také kognitivní, rehabilitace.

Behaviorální opatření jsou taková opatření, která se zaměřují na chování daného člověka. Tento poměrně obecný a široký pojem byl původně používán zejména v psychologii, ale dnes se uplatňuje i v mnoha lékařských oborech. Konkrétním příkladem behaviorálního opatření je nácvik toaletních návyků u lidí, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu a jedním z důsledků je inkontinence moči. Lékař takovému člověku například doporučí, aby pravidelně (preventivně) navštěvoval toaletu, aby se předešlo samovolnému úniku moči. Viz také behaviorální.

Behaviorální technik pracuje pod odborným dohledem behaviorálního analytika nebo asistenta behaviorálního analytika v různých zdravotnických zařízeních ambulantního i lůžkového charakteru zaměřených na poskytování zdravotní a rehabilitační péče osobám s neurovývojovými poruchami. Práce behaviorálního technika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také behaviorální.

Zobrazeno 1 až 10 z 28

Počet výsledků